Co když si odmítneme sjednat povinné ručení?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nám dnes nařizuje zákon. Je tedy naší povinností si povinné ručení auta sjednat. Co když ale odmítneme? Na to se dnes ptá stále více lidí a tak se pojďme podívat na to, jaká rizika z toho mohou plynout. Hned na úvod řekněme, že vždy vycházejí hůře, než pokud bychom si pojistku sjednali. A to proto, že ceník povinného ručení může být u řady pojišťoven skutečně velmi zajímavý. Příkladem je třeba oblíbená pojistka Direct.

Příspěvek do fondu nepojištěných se vám nevyhne

To první, co vám hrozí, to jsou příspěvky do fondu nepojištěných. Ty musíte platit za každý den, co ochranu sjednanou nemáte. A kolik činí? Každého vozu to může být jinak. Obecně ale platí, že jsou daleko vyšší, než může stát třeba nejlevnější povinné ručení. Zvláště, když vám ho kalkulačka povinného ručení na webuPorovnej24.cz může vyčíslit i na sumu v řádech několika set nebo tisíců korun. Daný příspěvek je však mnohonásobně vyšší.

Riskujete i pokutu

Pokud vás zastaví policie a vy nedokážete prokázat, že máte sjednané povinné ručení online nebo klasickým způsobem, neobejde se to bez pokuty. I ta může dosahovat několika tisíců korun, což je v podstatě i cena, kterou může samotná zákonná ochrana stát. Jak jsme zmínili, stačí využít srovnání povinného ručení a tu správnou pojistku nalézt. Čím více totiž dopravních akcí policie podniká, tím je větší riziko, že pokut bude skutečně více.

Proplacení škod z vlastní kapsy

Tím největší rizikem ale může být proplácení škod, které při nehodě způsobíte. Poškozeným sice primárně zaplatí škody ČKP, ale po vás následně může dané finance vymáhat. A s ohledem na velikost nehody nemusí být výjimkou, že vše půjde i do desítek milionů korun. Opět proto musíme zdůraznit, že stačí využít porovnání povinného ručení a získat ochranu za zlomek této ceny. Zkrátka a jednoduše, jezdit bez dané zákonné pojistky se nám nevyplatí hned v několika směrech.