Jak určit stáří pneumatik a proč je tento údaj důležitý?

Při nákupu zimních pneumatik je potřebné brát v úvahu i jejich stáří a způsob skladování. Informace o týdnu a roku výroby pneumatiky vyčtete z DOT kódu, který je umístěn na boční straně každé, v České Republice prodávané pneumatiky.

Můžete se setkat s názory, že pneumatiky, které jsou staré víc než 3 roky, i když nepoužívané, jsou staré. Některé vyhraněné názory radí nekupovat pneumatiku, která je více než rok stará. Zimní sezóna je za dveřmi a řidiči začínají nakupovat zimní pneumatiky již teď a za výhodnější ceny. Jak vybírat? Jsou pověry o stáří pneumatik pravda, a co na to říkají výrobci a odborníci z prodeje pneumatik?

Výrobce pneumatik Michelin provedla výzkum o vlivu stáří a skladování pneumatik na jejich jakost. Výsledky byli působivé a společnost představila kampaň, která informuje spotřebitele o nepravosti těchto pověr. Pneumatika skladovaná vhodným způsobem zestárne za jeden rok stejně jako za tři týdny užívání no vozidle. Je tam tedy sedminásobný rozdíl v opotřebování.

Datum výroby při nákupu pneumatiky vyčtete z již zmiňovaného DOT kódu. Poslední čtyřčíslí ukazuje týden v roce a rok výroby. Například DOT s údaji 0912 znamená, že byla zimní pneu vyrobena devátý týden v roku 2012.

stéří pneu - kódy

 Co znamená sladování vhodným způsobem? Pro prodloužení životnosti pneumatiky je nejlepší skladování na suchém a tmavém místě. UV záření a vysoké teploty degradují mechanické vlastnosti pneumatiky, protože způsobují korozi pryže. Po sezóně je před skladováním nutné očistit zimní pneumatiky od soli a jiných agresivních látek. Kolo by také nemělo být vystaveno tlaku. Společnost Michelin uvádí, že v takovém případě vydrží pneumatika provozuschopná kolem pěti let a bezpečností hranice výměny pneumatik je deset let. Vrchní hranice životnosti se pak týká především rezervního kola, na jehož kontrolu a výměnu se často zapomíná. Kromě správného skladování snižuje kvalitu pneumatik i dlouhé stání, které vytváří otlaky, boule nebo dokonce porušení pneumatiky.

Kvalitní výrobci i prodejci pneumatik jsou v této problematice zkušení a věnují uskladnění patřičnou péči, proto není potřeba mít obavy ze stáří nové pneumatiky a tyto pláště disponují stejnými mechanickými vlastnostmi jako dezény vyrobené později. Continental dává například svým odběratelům záruku na své obutí po dobu 6 let od výroby pneumatiky, samozřejmě při dodržení správných skladovacích podmínek.

Při nákupu si pneumatiku prohlédněte a nezapomeňte zkontrolovat rok výroby. Zakoupení pneumatiky v kvalitním internetovém obchodě, který dodržuje standardy, vám poskytne záruku dodání kola adekvátního stáří s požadovanými vlastnostmi.