Na co musíte dát při výběru ojetého vozidla pozor?

Nákup ojetého vozidla je dnes běžnou praxí. Množství vozů prodaných v bazarech či přímo od majitelů v současné době převyšuje prodej vozů nových. Důvod tohoto trendu je jasný – jen málokdo si může dovolit koupit nové auto a stále více lidí si také uvědomuje, že i v bazaru se dá koupit velice kvalitní vůz. Výběr ojetého vozu ovšem není radno podcenit, protože by se mohla tato koupě i velmi prodražit. Poradíme vám, jak při výběru vozu postupovat a na co si dát pozor.

Na začátku všeho jste vy
Koupě nového vozu není nic, co byste dělali každý den, proto je nutné se řádně připravit. Nejprve si proto musíte rozmyslet vaše požadavky. Nejlepší je, vzít si papír, najít si volnou chvíli a vše si sepsat. Rozhodně nevybírejte vůz podle toho, jestli se vám pouze líbí nebo ne, to je veliká chyba. V klidu si vše promyslete a sepište si vaše požadavky na výbavu. Přemýšlejte například o tom, jestli chcete centrální zamykání, klimatizaci, ABS, elektrická okna nebo zrcátka, tažné zařízení, manuální či automatickou převodovku, posilovač řízení, CD přehrávač a další. Od vašich požadavků se bude odvíjet cena vozidla. Dopředu si také vyberte typ a značku vozu. Vyplatí se vám, pokud si vyberete třeba dva až tři typy vozů – výběr se vám tak zvětší. O vybraných vozech si také zjistěte co nejvíce informací, pomůžou vám k tomu informace od výrobce nebo třeba různá diskuzí fóra.

Ojeté vozy
Foto: Image courtesy of Surachai at FreeDigitalPhotos.net

Nenechte se uchlácholit!
Ještě než vyrazíte hledat ojetá auta na prodej, stanovte si maximální cenu, kterou jste ochotni zaplatit. Pokud uvažujete o tom, že si auto vezmete na leasing, dobře si spočítejte, jestli budete schopni splácet (podobě je to i v případě, pokud si chcete vzít úvěr od banky). Prodej ojetých vozů je u nás na vysoké úrovni, takže rozhodně nemusíte mít obavy, že by vaše hledání bylo neúspěšné. Vybírat můžete ve velkých i menších autobazarech a také na internetu prostřednictvím inzerce. Vyhledávat můžete inzeráty s nabídkou nebo i sami zadat poptávku.

Velký pozor si dejte na…
Při výběru nového auta si dejte velký pozor na jeho technický stav. Smutným trendem je, že mnozí prodejci se snaží vady auta skrýt nebo nabízejí vozy předražené. Vyplatí se vám, když si s sebou vezmete zkušeného automechanika, který auto důkladně prohlédne – na to máte právo! Rozhodně chtějte i informaci o tom, jestli bylo nebo nebylo vozidlo v minulosti bourané. Pokud prodejce tuto informaci nedoloží, běžte raději jinam. Velký zájem je v současné době například o ojeté vozy škoda, které se vyznačují velkou kvalitou i po mnoha najetých kilometrech. Volba značky záleží ale na vás. Rada na závěr – nikam rozhodně nespěchejte a zkuste se zeptat i na slevu, někdy se to může povést a vy tak můžete koupit vůz ještě levněji!