Povinné ručení a spoluúčast

Na našem trhu jsou různé druhy pojistek, které mohou mít různé parametry. Jednou z nejznámějších je jistě povinné ručení. Vybrat to správné nám může pomoci zvolit porovnání povinného ručení. To lze realizovat online, prostřednictvím webu Porovnej24.cz. Díky němu tak zvládneme srovnání povinného ručení během několika minut. Není však jenom cestou k tomu, vybrat si pojistku dle rozsahu nebo výše pojistného krytí. Zajímavým pojmem je také spoluúčast.

Co pojem spoluúčast znamená?

Samotné vysvětlení vychází už ze samotného názvu. Jedná se o situaci, kdy se můžeme sami podílet na hrazení škod, které způsobíme. Velmi častý je tento pojem třeba u havarijního pojištění. I to můžeme dnes sjednat, a to podobně jako povinné ručení online. Zde je poté jasně vymezeno, kolik procent ze škody zaplatí pojišťovna a kolik následně musíme hradit. Nemusí to však být vždy vyjádřeno procentuelní částkou, jelikož to lze vyjádřit i pevně danou.

Ideální je spoluúčast nulová

Podívejme se nyní na situaci, kdy vybíráme vhodnou pojistku a k tomu nám pomáhá kalkulačka povinného ručení. Pro nás jako pojištěné osoby je ideální situace, kdy je spoluúčast nulová. Tu nabídne třeba Česká pojišťovna. Co to pro nás znamená? Že veškeré škody jsou hrazeny jenom samotnou pojišťovnou a my se tak nemusíme obávat toho, že bychom museli sáhnout do naší peněženky a část škody proplatit ze svého. Proto je dobré přesně takové povinné ručení auta aktivně vybírat.

Jak je to v praxi?

Ve většině případů se na našem trhu skutečně setkáme s výše popsanou situací. A to takovou, že pojišťovna ohradí všechny způsobené škody a tak je samotná spoluúčast jako taková nulové. Pokud se podíváme na ceník povinného ručení, není nic neobvyklého třeba ani to, že tyto výhody nabídne i pojistka nejvýhodnější na trhu. Vždy zkrátka záleží hlavně na přístupu samotné pojišťovny a na tom, jakým způsobem chce získat své klienty a čím si je chce také udržet.